מוסך רכב – האם עולם המוסכים הוא לגברים בלבד?

 

למרות שלפחות כ – 40% מהרכבים בישראל הם בבעלות נשים, נוכחותן במוסכים בארץ נמוכה מאוד. הסטיגמה הרווחת בישראל ובעולם בכלל שהידע הנשי בעולם הרכב שואף לאפס. נשים רבות מעדיפות

לא להתערבב בכל הקשור בנושא מוסך רכב מאחר והידע שלהן נמוך בכל מה שקשור למוסך. הפחד הגדול ביותר של כל אשה בישראל הוא, שבעל המוסך ינצל את חוסר הידע ויגזור  קופון גבוה מהרגיל.

אגב הפחד הוא לא רק של הצד הנשי אלא אפילו מהצד הגברי, הבעל או הבן זוג יעדיף תמיד בעצמו ללכת למוסך גם את זה להפסיד חצי יום עבודה במשרד

העיקר לא ליפול בפח של מוסכניק חמדן. ערכנו ראיונות עם מספר נשים מרחבי הארץ בנושא, כדי להבין לעומק את המצב והאם הוא יכול להשתפר.

 

את המרואיינת הראשונה א' מאזור פתח תקווה, צעירה בת 27 לפרנסתה עובדת כמזכירה רפואית. תפסנו אותה לשיחה בדרך לעבודתה.

מאחר ומקום עבודתה נמצא במרחק הליכה מביתה, א' מעדיפה להשאיר את הרכב בחניה. ולהשתמש בו בעיקר אחרי צהריים. כשהתחלנו לשאול אותה לגבי הידע שלה בכל הקשור לרכב,

החלה לצחוק אחרי כמה שניות, כשהצליחה לקחת הפסקה מצחוקה המתגלגל אמרה, שאין לה מושג. כל מה שמעבר לתדלוק ושטיפת הרכב היא ישר מתקשרת לאבא שלה. גם כאשר היא מחפשת מוסך בפתח תקווה

היא משאירה את המלאכה לאבא שלה, "זה מה שחסר לי, שמוסכניק יעבוד עליי". א' המשיכה על אותו קו כל השיחה ואמרה שהיא וכל הסיפור של עולם הרכב לא יפגשו לעולם

והיא גם לא רוצה ללמוד ולהכיר.."אני מאמינה שיש מוסך בפתח תקווה אמין, אך אני בכל זאת מפחדת ואשאיר את העבודה של טיפול לרכב למבינים במשפחה"

המשכנו את מסע הראיונות  שלנו והפעם עם ב' מאזור ירושלים, נשואה ואם לשלושה ילדים. לפרנסתה עובדת כמעצבת גרפית, כרגע עובדת מהבית. לאחר שיחה היכרות קצרה זרקנו לאוויר

את השאלה "מה קורה כאשר תוך כדי נסיעה יש לך פנצ'ר ברכב?" ב' ענתה שלפני מספר שנים שעוד לא היתה נשואה, נקלעה למצב כזה באזור נחלאות בירושלים. "זה היה רגע מלחיץ, ראיתי בעבר איך מחליפים פאנצ'ר.

אבל אין מצב אני אצליח צריך משקל וכוח רב כדי לשחרר את הברגים מהצמיג". ב' סיפרה שהתקשרה למספר חברים אך אףאחד לא היה פנוי לעזור לה,במזל גבר שעבר ברחוב סייע לה להחליף צמיג.

בהמשך השיחה שאלנו אותה על ביקורים במוסך. "תראה, בגדול כשאני צריכה מוסך בירושלים אני הולכת לבד. אך תמיד עולה החשש אם עובדים עליי. אני לא נכנסת לעומק הבעיה אני פשוט משלמת וממשיכה, העיקר שהרכב נוסע."

 כששאלנו את ב' האם יש לה מוסך בירושלים קבוע ענתה: "כשאני צריכה  טיפול לרכב  אני ניגשת לגוגל וכותבת  מוסך בירושלים, מספר הטלפון הראשון שעולה בתוצאות  אני מתקשרת"

המרואיינת האחרונה להיום ג' מאזור אשדוד, נהגת על דגם טויוטה קורולה שנת 2017.בניגוד לשאר המרואיינות היתה קצת יותר אגרסיבית. אשת קריירה כוחנית מתעסקת בתיווך דירות.

רוב הראיון לקחה פיקוד על השיחה. עוד לפני שהתחלנו עם השאלות, פתחה וטענה שהיא עושההכל בבית – משלמת חשבונות, דואגת לילדים, מכינה אוכל ומביאה משכורת גבוהה

"אני מנפצת את הסטיגמות על נשים"  זרקה תוך כדי השיחה.החלטנו לקטוע את הנאום ההצלחה של הגברת, כדי שנספיק לשאול את כל השאלות שאנחנו צריכים לראיון.

תחילה שאלנו אותה מספר שאלות על הידע המקצועי שלה מבחינת חלקים ברכב, ג' כתגובה ענתה שאין צורך לידע מהבחינה הזאת "בוא אני אספר לך סוד, רוב הגברים גם לא מבינים בזה,

מספיק שאני יודעת לנהל משא ומתן עם המוסכניק בזמן שאני צריכה מוסך רכב". כשנשאלה היכן היא היא מזמינה טיפול לרכב,

ענתה ג' "כשאני צריכה טיפול לרכב מוסך באשדוד בלבד! שאר המוסכים במרכז מפריזים במחיר"המשכנו ושאלנו אותה, כאשר היא מבינה שהיא צריכה מוסך באשדוד  האם היא מכינה את עצמה מראש, האם היא נלחצת ועוד'.

ג' אמרה ביהירות "כל בחורה עם ביטחון עצמי גם בלי ידע תפעולי יכולה להשיג את המחיר הכי טוב, כאשר אני מחפשת  מוסך באשדוד אני מוציאה את המחיר הכי טוב."   

"אין קשר בין זה שאני אשה לבין הלחץ לפני המוסך" נאלצנו לסיים את השיחה מאחר וזמננו תם.

לסיכום, לאחר יום ראיונות עם נשים שונות מבחינת דמוגרפית, מצב משפחתי, תעסוקתי ועוד'הגענו למסקנה, שאכן לנשים יש ידע נמוך בכל הקשור לעולם הרכב, אך לא רק לנשים גם לגברים.

הסטימה פשוט מנצחת פה ומדגישה שנשים הן לא מבינות בכל מה שקשור לצד התפעולי של עולם הרכב.

נשים חוששות כאשר הם מחפשות מוסך רכב  ולא משנה מאיזה אזור הן נמצאות או גרות. גם אם יחפשו  מוסך בירושלים, מוסך באשדוד, מוסך בפתח תקווה, מוסך בהרצליה,  מוסך בדרום, מוסך בצפון ועוד'

תמיד יהיה החשש שהסטיגמה תנצח, ובעלי המוסך ינצלו זאת לטובת הכפלת המחיר. מספר טיפים שאנחנו נותנים למגזר הנשי כדי שיוכלו ללכת למוסך בבטחה.

 

 

מוסך רכב

מוסך רכב

 

 

 

נתחיל בטיפ הראשון – כאשר אתן מחפשות מוסך רכב יש מספר בלוגריות ברשת שלקחו על עצמן לעזור לצד הנשי במדינת ישראל. הן כותבות

מאמרים, סיפורים, המלצות על מוסכים, הסברים על חלקי הרכב השונים ועוד' לפעמים הן ממליצות על מוסכניק ספיצפי.שווה להקדיש זמן ולחפש אותן בגוגל ופייסבוק.

טיפ שני –   במידה והרכב שלכם הגיע למצב שהוא חייב מוסך רכב  אנו ממליצים לא ללכת "למוסך מדרכה" אלא למוסך ששייך לרשת גדולה ומפוקחת לדוגמה רשת המוסכים בוש קאר סרוויס.

בעלי המוסכים מחוייבים לשמור על סטנדרטים גבוהים, טיפול מקצועי ומחירים שפויים.  במידה ובעלי המוסכים של הרשת מטפלים לא כראוי ברכב שלכן, יש מספר טלפון אליו אפשר להתלונן.

טיפ מספר שלוש – במידה ואתן צריכות  טיפול לרכב ואתן כבר במוסך, שימו לב – בעל המוסך חייב להודיע על המחיר לפני הטיפול. גם במהלך הטיפול במידה ויש צורך להוסיף כסף כי התגלו בעיות נוספות..

אין למוסכניק  זכות לקחת סכום יותר גבוה ללא רשותך! כל מוסך רכב, מחויב לבקש לפני ולתת פירוט מדויק על העבודה שעשה.  

 

 

לרשימת המוסכים המלאה של בוש קאר סרוויס לחצו https://bit.ly/2thmF0d

או התקשרו עכשיו, מוסך רכב בוש קאר סרוויס >>> 073-7751445